OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Bankovanie

Bankovanie


Podtlak v banke vtiahne časť kože i podkožia do banky a spôsobí silné prekrvenie a prehriatie; tým dochádza k zvýšenému okysličovaniu bunkového tkaniva, zrýchleniu látkovej výmeny a vyplavovaniu nahromadených škodlivín z tela. Bankovanie je vhodné pri doliečení po infarktoch, po mozgových príhodách, pri astme, alergiách, menštruačných poruchách a zápaloch.

Touto metódou rozumieme prikladanie sklenených nádobiek s nahriatym vzduchom. V nich sa ochladzovaním vytvorí podtlak, ktorý spôsobí ich prisatie na pokožku. Je to metóda veľmi stará, známa už v staroveku a používaná nielen k uvoľňovaniu bolesti pohybového aparátu, ale aj k mierneniu vnútorných potiaží. Banky pôsobia tak fyzikálne, reflexne, ale aj metabolicky tým, že ovplyvňujú pochody látkovej výmeny v priľahlom okolí a v neposlednej rade aj stimulujú imunitu organizmu. Taktiež ovplyvňujú procesy aj na miestach vzdialených od aplikácie. Čo sa odohráva v tkanive pri priložení banky? Podtlak vtiahne časť kože aj podkožia do banky, tým sa prekrvia a okysličia kritické body a odplavia sa škodliviny. Kritické miesto sa rýchlejšie regeneruje a zotavuje.

Účinky
  • Vplyv na kožu
    Fyzikálne podnety totiž pôsobia priamo na vlasovú cibuľku a rozširujú krvné cievy. Prostredníctvom mierneho ťahu sa zrýchluje tkáňový metabolizmus v koži, zlepšuje sa činnosť potných a mazových žliazok i kožné dýchanie a zvyšuje sa prísun živín do tkanív. Podstatou liečby bankami nieje len odstránenie stagnujúcej starej krvi z pokožky, ale aj vyčistenie kožného povrchu od jedovatých látok.
  • Vplyv na svaly
    ťah vyvíjaný pri bankovaní, stimuluje kožné kapiláry, čo aktivuje funkciu krvných ciev vo svaloch. Rozšírenie ciev vo svaloch uľahčuje prietok krvi: tým sa odstráni miestna stagnácia krvi, dôjde k významnému zlepšeniu stavu napr. u tzv. zamrznutého ramena. Okrem toho sa upravuje aj lymfatický tok
  • Vplyv na kĺby
    Jedna z diagnóz, u ktorej je bankovanie vhodné a účinné je chronický reumatizmus. Pozitívny vplyv sa prejavuje na zlepšení prekrvenia kĺbu a zvýšenej sekrécii synoviálnej – medziklĺbnej tekutiny. Bankovanie môže odstrániť aj prípadné svalové spazmy v okolí postihnutého kĺbu.
  • Vplyv na tráviacu sústavu.
    Väčšina pacientov po bankovaní pociťuje hlad. Tráviace orgány, zvlášť slezina a žalúdok, sú najdôležitejším “motorom” organizmu. Sacia sila ľahkého podtlaku v bodoch na bruchu stimuluje vnútorné orgány, zlepšuje perilstatiku a sekréciu aj kvalitu tráviacich štiav. Tým sa zlepšuje trávenie a vstrebávanie živín. Bankovanie je teda účinné pri chronických ochoreniach žalúdka a čriev a zápchy

Kontraindikácie

  • Hemofília (krvácavosť)
  • Gynekologické krvácanie , vynechávanie menštruácie a nepravidelnámenštruácia, krvácanie z nosa, nadúvani
  • Krehké cievy
  • Leukémia a nádory + kontraindikácie z klasickej masáži

Čistenie krvi
Následkom podtlaku a sania sa zlepšuje krvný obeh v tepnách a žilách, dochádza pri tom k prechodnému vzniku drobných hematómov. Môžeme tak zmierniť kongesciu, uľahčiť tok krvi a zabrániť pozápalovej extravazácii v tkanivách. Zlepšenie toku krvi je teda najdôležitejším účinkom tejto liečebnej metódy, ktorá sa dá úspešne využiť pri ošetrení zatvrdnutých arterií, zmrznutého ramena a pod.

Účinky na nervový systém
Bankovanie stimuluje kožné senzitívne nervy, dochádza aj k ovplyvneniu zón kontrolovaných odpovedajúcimi nervami. Pri ošetrovaní chrbta dochádza k priamemu ovplyvneniu strednej línie (spinálnych a parasympatických nervov) a vedľa toho sympatickej inervácie. Dráždenie má dobrý vplyv nielen na autonómny nervový systém, ale taktiež na rôzne orgány nimi riadené. Bankovanie je účinné u všeobecných problémov ako chronická bolesť hlavy, závraty, malátnosť, zmrznuté rameno, únava, a pod., ktoré vznikajú v dôsledku úzkosti, trápenia a telesnej bolesti. Použitie baniek je efektívne taktiež u vnútorných chronických ochorení ako vysoký krvný tlak, neuralgie (bolesti v priebehu nervu) a reumatizmus.